Články - Pojištění majetku

Zpět

Téma: Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?

Sjednejte si pojištění

domácnosti

11.2.2020 (01:30)

 

 

Pro lepší představu o tom, co je to povodeň a co záplava, si představte virtuální domeček, který stojí pod kopcem a teče kolem něj potok. V zimních měsících na kopci napadne pořádná sněhová pokrývka, ze které mají především lyžaři a děti velkou radost. Co se však stane se sněhem, jakmile vykoukne sluníčko a trochu se oteplí?

 

Sníh začne tát, a pokud je oteplení výrazné, pak v krátkém čase roztaje všechen sníh v okolních polích a kopcích. Velké množství vody rychle tajícího sněhu se nestíhá vsáknout do půdy nebo do přeplněné kanalizace, a tak si hledá nejkratší cestu do nížiny. Pokud po cestě stojí Váš dům, pak se Vám může stát, že místo koberce v obýváku máte plovoucí podlahu a ze sklepa bazén.

 

V takovém případě Vás postihla Záplava. Záplavou se tedy rozumí zaplavení místa vodou z důvodu nedostatečného odtoku atmosférických srážek. Ať už jde o přívalový déšť nebo tající sníh. Výraznou škodu může způsobit také odplavené bláto z okolních polí. Záplava tak může postihnout naprosto každého. A věřte, že již mnoho lidí doplatilo na optimismus "Bydlím v kopci, nic se mi takového nemůže stát". Proto pojištění povodně a záplavy nepodceňujte jen kvůli tomu, že bydlíte na kopci a nemáte v okolí žádnou řeku.

 

Jiná situace, která může náš virtuální dům postihnout je povodeň. Povodeň vzniká v okamžiku, kdy voda z vodního díla (např. řeky, říčky, potoku či hráze přeteče a zaplaví tak Váš dům. Kromě vylití řeky ze svého koryta může dojít také například k protržení hráze rybníka či přehrady. V tomto případě jde taktéž o riziko povodeň.

 

 

 

 

 

,,Záplava je nevyzpytatelná tím, že Vás často překvapí i tam,

kde byste ji vůbec nečekali. Například na kopci''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video: Co je to povodeň a co je záplava?

 

Ačkoliv jsou dnes již standardně povodeň i záplava pojištěny současně, je dobré vědět jaký je mezi nimi rozdíl, protože mohou mít vliv na plnění pojistné události. K tomu Vám poslouží následující video.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na co se zaměřit při pojištění pro případ povodně a záplavy?

 

Pokud hledáte vhodné pojištění pro svůj dům, pak pro Vás může být jedním z rozhodujících parametrů, podle kterého si vybrat správnou pojišťovnu, právě pojištění pro případ povodně a záplavy. Pojištění povodně a záplavy se totiž může v drobných, ale podstatných detailech u každé pojišťovny lišit. A na co je dobré se u pojištění povodně zaměřit?

 

 

  • Čekací doba
  • Vystoupnutí vody z kanalizace
  • Prosakování spodní vody
  • Zvýšená spoluúčast

 

 

Jak zjistím, zda je můj dům pojistitelný na povodeň?

 

Ne každý dům je možné na riziko povodně či záplavy pojistit. Pokud se Vaše nemovitosti nachází v tzv. povodňové zóně, pak Vám jej pojišťovna může odmítnout na toto riziko pojistit. Standardně jde o místa, která byla v minulosti opakovaně zaplavena nebo u nich zaplavení hrozí.

 

Ne vždy však musí být Vaše nemovitost nepojistitelná i přesto, že se nachází v záplavové zóně. Pokud jsou v místě vybudována například protipovodňová opatření či je dům postaven na vyvýšeném místě, pak lze individuálně s pojišťovnou jednat o jeho pojištění.

 

 

 

Informace o tom, zda je Váš dům pojistitelný můžete nalézt na této stránce – zjištění nebezpečí výskytu povodně.

 

 

 

Sjednejte si pojištění domu proti povodni a záplavě on-line

Sjednejte si pojištění domu proti povodni a záplavě on-line

Sjednat pojištění majetku on-line

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz