Jak fungují finanční poradci? Kdo je platí a z čeho žijí, když lidem radí zdarma?

Datum vložení: 10.05.2017; 2:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak by měl fungovat finanční poradce?

 

Představte si, že Vám někdo nabídne následující službu - Vy si napíšete seznam potravin, které potřebujete dnes nakoupit, případně co chcete vařit na večeři a tento seznam pošlete svému „nákupnímu poradci“. Tento nákupní poradce následně objede všechny obchody ve městě a v každém koupí z Vašeho seznamu to, co je zlevněno. V jednom koupí zlevněné uzeniny, ve druhém zlevněnou zeleninu, ve třetím mléku a ve čtvrtém zlevněné pečivo. Při tom všem se ovšem také dívá na kvalitu potravin (uzeniny s větším obsahem masa, mléčné výrobky s více bílkovinami, pečivo nemražené, zelenina čerstvější, atd…), protože hledá kompromis mezi cenou a kvalitou.

 

Nakonec Vám až domů přiveze nákup, který Vás vyjde o 20% levněji, než kdybyste vše koupili sami v jednom obchodě a navíc jsou potraviny kvalitnější. To vše pro Vás udělá zcela zdarma. Přijdete z práce a nákup na Vás již čeká u dveří.

 

Přesně takhle by se dala použít analogie s finančním poradcem. Vy si řeknete, co potřebujete a nezávislý finanční poradce za Vás obejde všechny banky/pojišťovny zjistí, kolik u nich řešení stojí a za jakých podmínek, a nakonec Vám až domů přinese hotové řešení, poskládané podle výhodnosti pro Vás. A to zcela zdarma. Opravdu Vás to nestojí ani korunu!

 

 

Z čeho tedy takový poradce žije? Kdo ho platí, když to pro Vás dělá zdarma?

 

Poradce je placený z provize společnosti, jejíž produkt Vám nabídne a Vy si jej sjednáte. Řekněme, že Vám poradce jako nejvýhodnější vybral pojištění domu u pojišťovny První poctivá, a.s. Vy zaplatíte ročně za toto pojištění domu 2.000,- korun. Poradce z této částky dostane provizi od pojišťovny 350,- korun.

 

Neznamená to však, že kdybyste si sami zašli do pojišťovny První potivá, že budete mít pojištění levnější o provizi poradce. Ve skutečnosti zaplatíte přibližně stejně, protože provizi, kterou dostal poradce, by dostala daná pobočka jako provizi na svůj provoz.

 

 

Nemůže poradce nadržovat té společnosti, která mu nabídne nejvyšší provizi?

 

Teoreticky může a také se to bohužel velmi často děje. Některé finanční instituce, finančním poradcům skutečně úmyslně nabízejí vyšší provizi (která se nakonec promítne v ceně, kterou zaplatíte Vy), a motivují je tak, že poradce bude podepisovat a doporučovat jen tuto společnost.

 

Dnes jsou však na trhu firmy, které si tyto praktiky uvědomují a mají centrálně nastaveno, že v rámci jednoho produktu (např. pojištění domu) poradce dostane vždy stejnou provizi, ať smlouvu sjedná u kterékoliv společnosti. Poradce pak nemá žádnou „motivaci“ upřednostňovat svůj zájem, nad zájmem klienta. Toto opatření má nastavena například společnost Partners Financial Services, a.s.

 

 

Chci se sejít s takovým finančním poradcem, který mi zdarma poradí! Jak jej najdu?

 

V oblasti finančního poradenství máme bohaté zkušenosti, a proto Vám rádi doporučíme vhodného poradce z Vaší lokality. Jedním z kritérií takového poradce bude skutečná nezávislost a objektivita. Poptat poradce můžete zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Pěnčík

 

Zajímá Vás tento článek? Ukažte ho i svým přátelům, děkujeme...

Ušetřete na pojištění vozidla hned teď!

Stačí jeden klik

REKLAMA

Povinné ručení

Havarijní pojištění

Videa

Sjednat pojištění online

Asistenční služby

ZPĚT na články

Nejnovější články:

Kontakt

Pojištění-Přehledně.cz

IČO:           00971944

WEB:          www.pojisteni-prehledne.cz

E-MAIL:     info@pojisteni-prehledne.cz

TELEFON: 776 869 306

„Cítit se v bezpečí a být v bezpečí je obrovský rozdíl“

Sociální sítě

Naši partneři:

Snow.cz