Články - Pojištění vozidla

Zpět

Téma: Jak je to s přezouváním zimních a letních pneumatik? Kdy musím přezout zimní za letní a letní za zimní?

3.3.2020 (21:40)

Kdy přezout letní pneumatiky za zimní

Lámete si hlavu s tím, jak je to s přezouváním zimních a letních pneumatik? Nejste si jistí kdy musíte přezout a co k tomu říká zákon? Shrnuli jsme pro Vás jednoduše a stručně informace o tom, kdy jsou povinné zimní pneumatiky a naopak, kdy můžete již přezout na letní vzorek.

Kdy můžeme přezout na letní pneumatiky?

Povinnost zimních pneumatik upravuje konkrétně zákon 361/2000, § 40a - Provoz vozidel v zimním období, který říká, že jste povinni mít zimní pneu na vozidle v období od 1.Listopadu do 31.Března a to  navíc za podmínky, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo lze takový stav vozovky v místě očekávat.

Z toho plyne, že letní pneumatiky v klidu můžete nazout 1.Dubna bez ohledu na to, jaký bude stav vozovky. Nicméně můžete letní pneu mít na vozidle klidně již v polovině března, pokud bude teplé a slunečné počasí, protože povinnost zimních pneu se vztahuje nejen k časovému intervalu 1.11. až 31.3., ale současně musí být splněna podmínka nepříznivého počasí.

 

"Zimní pneu musíte mít ze zákona pouze v období od 1.Listopadu do 31.Března. Od 1.Dubna již můžete přezout na letní vzorek."

 

Mohu na letní pneu přezout i dříve než 1.Dubna?

Ano, jak uvádíme v odstavci výše, tak za příznivého počasí je možné mít na vozidle letní vzorek pneumatik prakticky celoročně. Pozor však na úseky silnic, kde je dopravním značením povinnost mít zimní výbavu (tedy i pneumatiky) po celé období nebo dokonce i celoročně (např. v horských oblastech).

Co když nepřezuji ze zimních na letní pneumatiky? Hrozí mi nějaký postih?

Ne. V případě, že si na vozidle ponecháte zimní pneumatiky i přes léto nebo celý rok, tak Vám žádný postih nehrozí. Je dobré si však uvědomit, že zimní pneu v letních měsících se výrazně rychleji opotřebují a mohou zvyšovat například spotřebu vozidla.

 

Sjednat autopojištění online

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz