Články - Cestovní pojištění

Zpět

Téma: Cestovní pojištění a epidemie koronaviru! Na co si dát pozor a
jak je to s výlukami u pojišťoven?

3.3.2020 (23:10)

epidemie koronaviru versus cestovní pojištění

 

 

Přestože je celý svět sužován epidemií koronaviru Covid-19, tak i přesto tisíce Čechů neváhají vycestovat do zahraničí ať již v rámci dovolené, turistiky či studijně nebo pracovně. Ať je důvod Vaší cesty do zahraničí jakýkoliv, a Vaše obavy z nákazy koronavirrem sebemenší, tak je rozhodně na místě vědět jaké dopady taková cesta může mít na cestovní pojištění.

 

Pojišťovny totiž pochopitelně na vysoké riziko nákazy koronavirem reagují a některé výluky by Vás mohli nemile překvapit!

 

 

 

 

 

,,Pokud cestujete do rizikových oblastí, před kterými varuje MZV,

pak počítejte s výlukami v cestovním pojištění!"

 

 

 

 

Absolutní výluka u všech pojišťoven v souvislosti s koronavirem = Cesty do rizikových oblastí!

 

jako naprosto základní informaci by každý měl mít, že všechny pojišťovny mají automatickou výluku pro léčebné výlohy a výlohy spojené s  koronavirem pro oblasti, do kterých Ministerstvo zahraničí vydalo doporučení "necestovat do těchto rizikových oblastí".

 

Zjednodušeně řečeno, pokud ministerstvo zahraničí vydá upozornění, že nedoporučuje cestovat do oblasti Lombardie a Benátska v Itálii z důvodu  rizika nákazy koronavirem Covid-19 a vy přesto do této oblasti pojedete na dovolenou, pak Vás cestovní pojištění v takových situacích neochrání a všechny škody spojené s koronavirem jsou vyloučeny!

 

Stane-li se, že se během dovolené nakazíte a budete muset být hospitalizováni v Itálii, pak si celou léčbu a hospitalizaci budete muset uhradit sami (s výjimkou výkonů, které jsou kryty v rámci evropské karty pojištěnce).

 

 

 

Co když se nakazím koronavirem v místě, které nebylo rizikové?

 

Pokud vycestujete na dovolenou do destinace, která nebyla na seznamu rizikových zemí Ministerstva zahraničí a přesto se zde nakazíte, pak Vás pojištění chrání. Chrání Vás také v případě, kdy ministerstvo zahraničí varování pro danou destinaci sice vydá, ale stane se tak až poté, kdy jste se v místě ubytovali. Například odcestujete 1.Března, ale Ministerstvo zahraničí 2.března vydá doporučení se destinaci vyhnout. V takovém případě se na Vás výluka nevztahuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prodlužuje se doba pojištění o dobu, kterou musím strávit v karanténě?

 

Tato otázka je jedna z těch nejdůležitějších, které byste si měli klást při cestách do zahraničí v současných měsících. Představte si situaci, kdy odletíte na dovolenou, kterou plánujete na jeden týden. Po pár dnech však bude nařízena pro danou destinaci karanténa a Vy budete nuceni v místě zůstat možná i několik dalších týdnů! (Vzpomeňme si na karanténu českých turistů v hotelu na Kanárských ostrovech)

 

Za normálních okolností by Vám po týdnu cestovní pojištění skončilo a vy byste jej nemohli znovu sjednat, protože pojišťovna může odmítnou sjednat pojištění, pokud se v zahraničí již nacházíte. Pojistné podmínky však na podobné situace myslí a proto v nich najdete praktiky u všech pojišťoven klauzuli, že pokud se nemůžete v plánovaném termínu navrátit, pojištění se může automaticky prodloužit.

 

Je však důležité, o jakou dobu se Vám prodlouží! Pojišťovna ČSOB nyní například veřejným příslibem garantuje prodloužení pojištění až o 30 dní! VZP pojišťovna u svého cestovního pojištění prodlužuje však maximálně jen o 7 dní! ERV pojišťovna dle vyjádření tiskového mluvčího Vlastmila Divokého prodlouží pojištění po celou dobu léčení či karantény!

 

 

 

Pozor na skrytou výluku škod spojených s epidemií či pandemií!

 

některé pojišťovny mají ve výlukách škody vzniklé léčebnými výlohami spojené s epidemií či pandemií. Mezi tyto pojišťovny patří například ČSOB či Kooperativa! Zatímco ČSOB pojišťovna již vydala veřejný příslib, tedy garanci, že výluku epidemie či pandemie nebude uplatňovat pro škody spojené s koronavirem, tak u Kooperativy je tato výluka platná!

 

U dalších nejčastějších pojišťoven jako jsou AXA, Allianz, ERV pojišťovna výluka na epidemie či pandemie vedena není.

 

 

 

Na "First minute" buďte raději opatrní! Pojišťovna ruší pojištění storna cesty a nebo se na koronavir nevztahují!

 

Fisrt minute zájezdy jsou fajn, protože člověk může za dovolenou ušetřit hodně peněz. Vyplatí se u nich však sjednat pojištění storna, protože nikdy nevíte, co e může za půl roku přihodit. V důsledku nejisté situace a celosvětové epidemie kolem koronaviru řada pojišťoven pozastavila možnost sjednávání "Pojištění storna zájezdu". Pojištění storna tak aktuálně zrušili například pojišťovny Direct či Kooperativa!

 

Allianz či AXA mají zase v rámci storna cesty ve výlukách vyhlášení epidemie či pandemie v cílové destinaci! Pojišťovna ERV také deklaruje, vydání varování ze strany Ministerstva zahraničí či uložení cílové destinace do karantény není důvodem pro uplatnění storna cesty!

 

 

 

 

Sjednat autopojištění online

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz