Články - Pojištění vozidel

Zpět

Co kryje povinné ručení, a kde pomoc raději nečekejte v názorných
příkladech!

Sjednejte si

 autopojištění online

30.4.2019 (7:21)

 

 

Podle našeho průzkumu, který jsme si prováděli v roce 2018 jsme zjistili zarážející skutečnost, že 45% vlastníků vozidel nedokáže správně určit co přesně kryje jejich povinné ručení a co již ne!  V realitě pak dochází k situací, kdy lidé zbytečně platí některé škody ze své kapsy a přitom by je za ně mohla zaplatit pojišťovna nebo naopak očekávají, že za ně pojišťovna určitou škodu zaplatí a následně jsou nemile překvapení, že tomu tak není.

 

Připravili jsme pro Vás proto několik stručných příkladů, kdy se Vám povinné ručení a hodí, a kdy Vám naopak nepomůže.

 

 

Na křižovatce nedáte přednost v jízdě druhému vozidlu a způsobíte nehodu

Z povinného ručení za Vás pojišťovna zaplatí vzniklou škodu na druhém vozidle a také například na vozovce. Dále také léčebné náklady všech zraněných osob s výjimkou mě, jako řidiče.

Na přechodu srazím chodce

Z povinného ručení za Vás pojišťovna zaplatí léčebné náklady sraženého chodce včetně jeho bolestného, ušlého zisku, trvalých následků, atd... Zaplatí také případně škody na majetku, například zničený semafor, chodcův telefon, apod.

Při parkování do garáže si odřete auto a povalíte plotek

Bohužel povinné ručení nechrání ani Váš majetek, ani Vaše auto. Tudíž z povinného ručení nemáte nárok na opravu vlastního vozidla ani například proražených vrat či poškozeného plotku.

Na parkovišti odřete při parkování jiné auto

Promáčknuté dveře, rozbité světlo nebo třeba odřený bok auta. To všechno za Vás pojišťovna zaplatí majiteli poškozeného auta, do kterého jste nabourali z povinného ručení. Opět platí, že případnou škodu na Vašem autě povinné ručení nekryje.

Manželka v garáži odře manželovo auto

Bohužel povinné ručení nechrání ani Váš majetek, ani Vaše auto a to ani pokud vlastníkem poškozeného vozidla je rodinný příbuzný. Pokud tak nabouráte například auto druhého s manželů, povinné ručení takové škody nekryje!

Při nárazu do stromu se zraní můj spolujezdec

Pokud dojde k mnou zaviněné nehodě, například nárazu ke stromu a dojde ke zranění Vašeho spolujezdce, pak se mu z povinného ručení proplácí případné léčebné náklady či bolestné. A to i v případě, kdy je spolujezdec například rodinný příbuzný.

Při nehodě dojde ke zničení osobních věcí mého spolujezdce

Pokud dojde k mnou zaviněné nehodě, pak případná škoda na majetku či osobních věcech mých spolujezdců není hrazena z povinného ručení. Pokud například povezu svého souseda do práce a během cesty narazím do stromu přičemž dojde ke zničení sousedových brýlí, telefonu a notebooku, pak nic z toho pojišťovna z povinného ručení neuhradí.

Při náledí sjedete ze silnice a narazíte do stromu.

Pokud vlastní vinou sjedu ze silnice nebo například dostanu smyk na náledí a nárazem si poškodím auto, pak mě povinné ručení nekryje. Maximálně by se z povinného ručení zaplatila škoda na poničeném oplocení u silnice vlastníkovi plotu nebo například poškozená svodidla.

Při předjíždění způsobím dopravní nehodu

Pokud dojde k mnou zaviněné nehodě, například při předjíždění během kterého způsobím dopravní nehodu, pak se z mého povinného ručení zaplatí škody na ostatních vozidlech či škody na zdraví všech účastníků nehody s výjimkou škod na mém vozidle a úrazu mě jako viníka.

V opilosti způsobím dopravní nehodu.

Pokud způsobím nehodu přičemž se zjistí, že jsem řídil opilý, tak sice pojišťovna škodu poškozenému zaplatí, ale následně ji bude pojišťovně vymáhat po mě, protože jsem řídil pod vlivem alkoholu (či drog). Fakticky mě tedy v tomto případě povinné ručení nechrání.

V zimě na letních pneumatikách způsobím dopravní nehodu

Zde bude situace podobná jako při řízení v opilosti. Pojišťovna za mě škodu si uhradí, ale následně ji bude vymáhat po mě, pro nedodržení zákonné povinnosti a to sice přezutí zimních pneumatik na vozidle. Totéž bude platit při přezutí na zimní pneumatiky, ovšem se sjetým dezénem. Pojišťovna však nutně nemusí zpětně regresovat (vymáhat) po Vás celou částku, ale například jen sníží plnění, tedy bude vymáhat pouze část škody. Toto bude záležet například na tom, do jaké míry měla Vámi zanedbaná povinnost vliv na vznik dané konkrétní nehody.

Nedobrzdím na křižovatce a majitel nabouraného vozu si bude muset půjčit náhradní vozidlo

Často i při menších nehodách je nutné vozidlo, které nabouráte opravit v servisu a majitel nabouraného vozidla potřebuje zapůjčit náhradní vozidlo. Vaše povinné ručení zaplatí náklady na zapůjčení náhradního vozidla poškozenému řidiči a to po celou dobu opravy jeho vozidla. Opět však platí, že Vy jako viník nárok na náhradní vozidlo ze svého povinného ručení nemáte.

Sjednat autopojištění online

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz