Články - Pojištění vozidel

Zpět

Jaké Vás čekají sankce za nepojištěné vozidlo a jaká pokuta Vás může
potkat za jízdu bez zaplaceného povinného ručení?

Sjednejte si

 autopojištění online

27.4.2019 (13:21)

 

 

Máte nepojištěné auto a zajímalo by Vás, jaké sankce za nepojištěné vozidlo můžete zaplatit? Za jízdu s nepojištěným vozidlem Vám totiž hrozí pokuta a další sankce. Konkrétně Vám hrozí  pokuta od Policie ČR za jízdu bez zaplaceného povinného ručení, a to až do výše 40.000,- korun plus další sankce od České kanceláře pojistitelů do tzv. Garančního fondu. Pojďte se tedy s námi stručně podívat na to, jak to s povinným ručením je, kdy jej musíte mít sjednáno a co dělat, když zjistíte, že nemáte vozidlo pojištěno.

 

 

 

Musím mít vozidlo pojištěno i když s ním nejezdím?

 

Ano, od 1. Ledna 2018 vstoupila v platnost novela zákona o povinném ručení, která nově upravuje povinnost sjednaného povinného ručení pro motorová vozidla. Aktuálně máte tedy povinnost vozidlo pojistit již ve chvíli, kdy je vozidlo registrováno v evidenci vozidel a to bez ohledu na to, zda je vozidlo pojízdné, zda Vám stojí v garáži nebo už polorozpadlé v kopřivách zahrady. Je-li vozidlo registrováno, musíte jej pojistit.

 

Dříve zákon toliko přísný nebyl, respektive nebyl tak srozumitelně napsán. Dříve jste prakticky museli vozidlo pojistit  okamžiku, kdy jste jej "provozovali" na pozemních komunikacích, tedy pouze pokud jste s ním vyjeli na silnici. Vznikali však problémy, když jste museli dokazovat, že jste s autem na silnici nevyjeli a Česká Kancelář Pojistitelů po Vás chtěla uhradit nezaplacené pojistné, proto se zákon upravil tak, že každé registrované vozidlo bez ohledu na to zda je v provozu musí být pojištěno.

 

 

 

Co se stane, když vozidlo není pojištěno?

 

Když vozidlo nemáte pojištěno, pak v první řadě rozhodně nedoporučujeme s ním jezdit na silnici. Za prvé totiž při silniční kontrole Policií ČR, která zjistí, že vozidlo pojištěno není, dostanete pokutu až 3.000,- korun za neplatnou zelenou kartu. Následně bude věc podána k prošetření správnímu orgánu, který Vám udělí pokutu ve výši od 5.000,- až do 40.000,-korun za porušení Zákona č. 168/1999, § 1 odst. 2 písm. b) tedy za jízdu nepojištěným vozidlem.

 

To však není vše. Následně Vám bude vyměřen nedoplatek na pojištění zpětně, který uhradíte do Garančního fondu nepojištěných řidičů, jehož zřizovatelem je Česká Kancelář Pojistitelů. Sankce za každý nepojištěný den se liší podle typu a kubatury vozidla a činní od 4,- korun za den u motocyklů až do výše 563,- korun za den u tahačů. U osobních vozidel je sankce od 30 do 93 korun dle objemu motoru vozidla.

 

Když s vozidlem nevyjedete na silnici a budete ho mít odstavené v garáži, pak Vám hrozí "pouze" zpětné doměření nezaplaceného pojistného. To za celý nepojištěný rok činní u osobního vozidla cca něco mezi 11.000 - 34.000,- korun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sankce maximálně za poslední rok je jistotou!

 

Dobrou zprávou pro ty, kteří by se zapotili při pomyšlení, že nemají vozidlo pojištěno už několik let je, že současný zákon uvádí maximální dobu pro vymáhání příspěvku nepojištěných řidičů 1 rok zpětně a to dle Zákona č. 168/1999, §4 - Příspěvek, odst. 6

 

 

 

Jak Česká Kancelář Pojistitelů zjistí, že nemám pojištěné vozidlo, když mě nechytí Policie ČR?

 

Česká Kancelář Pojistitelů neustále porovnává Registr vozidel s databázemi Českých Pojišťoven a jakmile zjistí, že v registru je vedeno nějaké vozidlo, ale toto vozidlo nenajde v seznamu pojišťoven, pak Vás vyzve k doložení povinného ručení, v opačném případě Vám vyměří sankci od doby, kdy bylo u vozidla naposledy pojištění vedeno. Pochopit téma Vám může pomoci naše video, které se věnuje databázi ČKP a systému Bonus/Malus - Celý článek naleznete zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tip! Ověřte si zda máte pojištěno vozidlo

a do jakého data. Zároveň si můžete ověřit také svůj Bonus/Malus. Více informací zde...

Sjednat autopojištění online

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz