Články - Pojištění odpovědnosti za škodu

Zpět

Recenze: Pojištění odpovědnosti zaměstnance ČSOB Pojišťovny! Jaké
je pojištění z výkonu povolání vůči Vašemu zaměstnavateli?

Sjednejte si Direct

pojištění odpovědnosti

12.1.2020 (11:30)

 

 

Pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli aktuálně v česku nabízejí pouze 3 pojišťovny. ČSOB Pojišťovna je jednou z nich a my se Vám dnes v naší recenzi právě jejich pojištění pokusíme přiblížit, abyste si mohli udělat obrázek o tom, co pojištění kryje, co od něj můžete očekávat, kolik stojí a jak si jej můžete sjednat.

 

Ještě než se pustíme do samotné recenze, připomeneme si jen pár důležitých informací, které se pojištění odpovědnosti z výkonu povolání, jak se ji také někdy říká, týkají.

 

 

Na kolik korun se si mám pojistit odpovědnost zaměstnance?

 

Pojistný limit by měl vždy vycházet z Vaší hrubé mzdy. Ze zákona po Vás totiž zaměstnavatel může požadovat maximálně 4,5 násobek průměrné hrubé mzdy. Je to tedy jednoduché. Pokud je Vaše hrubá mzda 35.000,-, pak si sjednejte pojištění s limitem ideálně 4,5 x 35.000 = 157.500,- korun.

 

Sjednání vyššího limitu pro Vás fakticky nemá vůbec žádný význam a pouze byste platili zbytečně více peněz za pojistné. Naopak si můžete sjednat pojištění s nižším limitem, pokud chce platit za pojištění méně. V takovém případě pouze riskujete, že si část škody budete muset uhradit ze svého.

 

 

Náš názor: Dobrá volba


+ Široký výběr limitů od 60.000 až do 700.000,-

+ Rozsah spoluúčastí od 1.000,- až po 25%

+ Možnost krytí škody způsobené služebním

   vozidlem i během soukromé cesty

- Nevztahuje se na ztrátu služebních věcí

 

Pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli od ČSOB pojišťovny nabízí široké limity krytí a dobře rozložené možnosti spoluúčasti. Cenově lze pojištění považovat za dostupné pro každého zaměstnance a velmi se nám líbí možnost pojištění odpovědnosti za škodu na služebním vozidle i během soukromých cest.

Co nám na pojištění chybí je, že nekryje ztrátu služebních věcí, jako jsou notebook či telefon, ale "pouze" jejich poškození či zničení.

 

První si musíme vybrat pojistný limit a spoluúčast

 

Pojistný limit udává, jakou maximální částku za nás pojišťovna zaplatí. Výše limitu by měla ideálně odpovídat 4,5 násobku Vaší hrubé mzdy.

 

Nabízené limity: od 60.000,- do 700.000,-Kč

 

Spoluúčast pak udává částku kterou ze vzniklé škody uhradíte Vy. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím levnější pojištění bude. U spoluúčasti je vhodné zvážit zda Vám hrozí spíše nižší škody (rozbitý služební mobil či notebook, apod...) nebo můžete způsobit škody vysokých částek (zničení nákladného zboží, či úraz zákazníka, atd...).

 

Nejvyšší nabízený limit  u ČSOB dokáže pokrýt odpovědnost zaměstnanců, jejichž měsíční hrubá mzda činí až 155.000,- korun.

 

Nejnižší nabízená spoluúčast:  fixní 1.000,- korun

Nejvyšší nabízená spoluúčast: 25%, minimálně 1.000,- korun

 

Pokud Vám hrozí spíše nízké škody (řekněme do 10.000,-), pak si můžete dovolit zvolit vyšší spoluúčast. Pokud naopak hrozí, že škody můžete způsobit řádově v desítkách či stovkách tisíc, pak je lepší volit spoluúčast menší, protože zaplatit spoluúčast 25% ze škody 250.000,- ( = 62.500,-Kč ) může být pro většinu lidí finanční problém.

 

 

 

Využíváte služební auto? Pak na něj v pojištění určitě myslete!

 

Řízení služebního vozidla je často jedním z hlavních důvodů, proč si pojištění odpovědnosti zaměstnance sjednat. Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání si můžete sjednat ve třech režimech, a to sice:

 

- Bez řízení služebního vozidla

- S řízením služebního vozidla

- Řidič z povolání (i skladníci, řidiči vysokozdvižných vozíků, atd...)

 

Pokud v zaměstnání používáte služební vozidlo, pak mohou nastat situace, kdy dojde ke škodě způsobené právě řízením vozidla. Zaměstnavatel musí mít pochopitelně sjednáno povinné ručení na škody, které způsobíte jiným osobám a ty uhradí pojišťovna z povinného ručení. Když však vznikne škoda na vozidle zaměstnavatele, může v určitých situacích zaměstnavatel chtít škodu uhradit po Vás (pokud dojde ke škodě Vaší chybou).

 

Často má firma sjednáno Havarijní pojištění, u kterého je však nastavena nějaká spoluúčast. Právě úhradu této spoluúčasti může chtít zaměstnavatel po Vás a právě pro tyto případy se hodí mít odpovědnost zaměstnance sjednánu. ovšem s rozšířením o řízení služebního auta.

 

Ještě je však potřeba věnovat pozornost tomu, zda vozidlo využíváte také k soukromým účelům. Pokud poškodíte vozidlo mimo pracovní dobu, pak se na takovou škodu odpovědnost zaměstnance nevztahuje.

 

U ČSOB si však můžete připojistit také to, že kryje škody na služebním autě i při soukromé jízdě!

 

 

 

Služební notebook, mobil a jiné svěřené předměty? Jak je to se ztrátou služebních věcí a jejich náhradou zaměstnavateli?

 

Pokud využíváte například služební elektroniku, jako notebook či mobilní telefon, pak Se pojištění zaměstnanecké odpovědnosti automaticky vztahuje i na jejich poškození či zničení.

 

Pozor! Nevztahuje se však na jejich ztrátu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaměstnanecká odpovědnost Vás chrání i v případě, že nemáte pracovní smlouvu, ale pouze dohodu!

 

Pokud nemáte se zaměstnavatelem pracovní smlouvu, ale vykonáváte povolání jen na základě dohody, tak se na Vás pojištění vztahuje také. Pojištění odpovědnosti od ČSOB tak mohou využít například i brigádníci!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spočítejte si cenu

Odpovědnosti zaměstnance od ČSOB pojišťovny

cenu si spočítáte on-line během 10-ti minut

Další články:

Sjednat autopojištění online

Sociální sítě:

© 2018 Pojištění-Přehledně.cz